Recap (J)EK turnen heren

Van 18 t/m 21 augustus vonden de (jeugd) Europese Kampioenschappen turnen heren plaats in München. Een week na het succesvolle toernooi van de dames mochten de junioren en senioren heren hun talenten laten zien. Vanuit Nederland zijn er tien turners naar München afgereisd.

18 augustus
De eerste wedstrijddag voor senioren was er een met veel verschillende aspecten. Per toestel mochten er maximaal vier Nederlandse turners een oefening neerzetten. Deze scores telden direct mee voor de meerkampfinale, teamkwalificatie én toestelkwalificatie. Het Nederlandse team, bestaande uit Jermain Grünberg, Jordi Hagenaar, Loran de Munck, Yazz Ramsahai en Martijn de Veer, werd in subdivisie twee van de drie geplaatst.

Jermain en Jordi turnden een meerkamp, de overige plekken werden verdeeld over de andere heren. Loran kwam uit op voltige, ringen en brug. Martijn turnde op vloer, ringen, sprong, brug en rekstok: bijna een volledige meerkamp. Yazz werd ingezet op vloer, voltige, sprong en rekstok.

Jermain, Martijn, Jordi en Loran startten in die volgorde op ringen. Jermain, Martijn en Jordi turnden nagenoeg even goed, hun scores varieerden tussen 12,766 en 12,866. Loran stak er bovenuit en zorgde voor 13,133 punten. Op sprong mochten Martijn, Jermain, Jordi en Yazz in actie komen. Jermain en Jordi behaalden respectievelijk 13,800 en 13,900 punten. Martijn scoorde 14,100 punten en Yazz topte het Nederlandse scorebord met 14,300. Jordi, Martijn, Loran en Jermain hebben op brug geturnd. Martijn haalde 13,300 punten, Jordi 13,633 punten en Loran 13,800. Jermain scoorde 14,166 punten en werd daarmee 13e. Op rekstok was het de beurt aan Jermain, Jordi, Martijn en Yazz. Na een val van Yazz behaalde hij 11,033 punten. Martijn behaalde 13,266 punten, Jermain 13,466 punten en Jordi 13,566 punten. Op vloer behaalden Jermain, Jordi en Yazz tussen 12,833 en 13,100 punten. Martijn zette een score neer van 13,633.

Het laatste toestel was voltige, waar Jordi, Jerman, Loran en Yazz in actie zouden komen. Yazz behaalde hier 10,300 punten, Jordi tikte 11,566 aan en Jermain's score was 12,000. Loran, die zich helemaal thuisvoelt op voltige, wist 14,566 punten te scoren en plaatste zich hiermee rechtstreeks achter de hoogste score van 14,600. Hiermee kwalificeerde hij zich voor de voltigefinale.

Na de tweede subdivisie stond het team met een totaalscore van 240,894 vierde in het landenklassement. Na de derde divisie zijn zij opgeschoven naar de elfde plaats. Voor een teamfinale was een top acht nodig, dus het team kwalificeerde zich helaas niet voor deze finale, al was dat ook geen doel van het team. Wat wél een doel was, was de kwalificering voor de WK in Liverpool, over ruim twee maanden. Daarvoor was een top 13 nodig. En dat betekent dus dat het team zich wél heeft weten te plaatsen voor de WK.

19 augustus
Ook de junioren hadden een drukke dag voor de boeg, al telden de punten hier anders dan bij de senioren. De junioren turnden een meerkampfinale, een teamfinale en toestelkwalificaties ineen. Het team bestond uit Amine Abaidi, Reduan Bottse, Aaron Enser, Elijah Faverus en Daniel Hasson. De meerkampers waren Aaron, Amine en Elijah. Daniel kwam in actie op voltige, ringen, sprong en rekstok. Reduan werd ingezet op brug en vloer.

Het team startte hun wedstrijddag op brug met Elijah, Aaron, Reduan en Amine. Aaron en Elijah behaalden respectievelijk 12,166 en 12,266 punten. Reduan wist 12,800 punten te scoren en Amine behaalde 13,066 punten. Op rekstok behaalde Daniel een score van 11,666. Aaron, Amine en Elijah behaalden scores tussen 12,000 en 12,266. Op vloer wist Reduan 12,400 punten te scoren. Aaron behaalde er 12,833 en Elijah 13,033. Amine, die op het EYOF al brons won op vloer, behaalde 13,400 en kwalificeerde zich hiermee als zevende voor de vloerfinale. Op voltige turnden Elijah, Aaron, Amine en Daniel nagenoeg even sterk: zij scoorden hier allen tussen 11,533 en 11,633 punten. Elijah, Aaron, Amine en Daniel turnden op ringen. Aaron behaalde 11,933 punten en Elijah tikte 12,500. Amine wist 12,733 punten te halen en Daniel was verantwoordelijk voor 12,800 punten. Het laatste onderdeel, sprong, werd geturnd door Daniel, Aaron, Elijah en Amine. Daniel behaalde hier 12,766 punten en Amine haalde 12,933 punten. Elijah pakte 13,600 punten en Aaron zette een score neer van 13,966.

Met een totaalscore van 227,162 belandde het Nederlandse team op een 13e plaats. Dit was helaas niet genoeg voor een teamfinale, maar de jongens hebben wel een heel mooie ervaring opgedaan.

21 augustus
Al om 9:45 's ochtends was het tijd voor Amine's vloerfinale. Hij was als zesde aan de beurt. Hij turnde een goede finale en behaalde 13,300 punten. Direct na zijn oefening was dat goed voor een derde positie. Helaas ging de laatste finalist over zijn score heen en dus werd Amine vierde. Een zure plaats, maar wel een ontzettend mooi toernooi geturnd.

Zo rond 14:30 was het tijd voor Loran's voltigefinale. Hij was als zevende aan de beurt. Na een indrukwekkende oefening wist hij een score van 14,700 neer te zetten. Deze mooie score was genoeg voor een plek op het podium: hij mocht een zilveren medaille in ontvangst nemen. En dat niet zomaar: de allereerste voltigemedaille ooit voor Nederland.

Een mooie week in München werd bekroond met een medaille, twee WK-kwalificaties (het Nederlandse damesteam heeft zich de week ervoor ook weten te kwalificeren voor de WK) en een mooie ervaring.

 

Alle resultaten zijn te vinden via Munich 2022 en European Gymnastics.